O rozdeľovaní a spájaní pravice

Autor: Ivan Kuhn | 7.10.2013 o 19:19 | Karma článku: 7,80 | Prečítané:  1099x

V súvislosti s voľbami do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa budú konať 9. novembra tohoto roku, sa opäť rozvírila debata o potrebe spájania sa stredo-pravých strán. A objavili sa kritické hlasy voči niektorým politickým stranám, ktoré údajne rozbíjajú jednotu pravice a napomáhajú tak víťazstvu Smeru. Historická skúsenosť v prípade volieb predsedu Košického samosprávneho kraja tieto tvrdenia čiastočne potvrdzuje a čiastočne vyvracia.

Pozrime sa ako dopadli predchádzajúce voľby predsedu KSK v rokoch 2001, 2005 a 2009. V roku 2001 kandidovalo na funkciu „župana" až 24 kandidátov. Z toho štyroch možno považovať za kandidátov stredo-pravých strán. Rudolfa Bauera (KDH, DS), Rozáliu Múdru (SMK-MKP), Jána Olexu (ANO) a Alojza Rajniča (SDKÚ). Z týchto kandidátov najviac hlasov získal Rudolf Bauer (20 094) a z druhého miesta postúpil do druhého kola. Najviac hlasov celkove získal Alojz Engliš kandidujúci za koalíciu HZDS, SDĽ, SOP (27 981). Na víťazstvo v prvom kole to však nestačilo, keďže to bolo iba 23,84% z odovzdaných hlasov. Štyria spomínaní stredo-praví kandidáti získali v prvom kole spolu 43 288 hlasov. To bolo presne 38% z odovzdaných hlasov. Takže aj keby sme predpokladali, že by tieto štyri strany postavili jedného spoločného kandidáta a ten by získal hlasy všetkých štyroch kandidátov, na víťazstvo v prvom kole by to nestačilo.

V druhom kole zvíťazil Rudolf Bauer vďaka zisku 61 873 hlasov. To znamená, že ho podporili nielen voliči ostatných kandidátov stredo-pravých strán, ale aj tí, ktorí v prvom kole volili rôznych nezávislých kandidátov.

V roku 2005 už na post župana kandidovalo iba 9 kandidátov. A opäť štyria kandidáti „stredo-pravých" strán a ich koalícií. Rudolf Bauer (KDH, OKS), Viliam Novotný (DS, ĽS-HZDS, SDKÚ, SZS), Rozália Múdra (SMK-MKP) a Marián Biľo (ANO). Najviac hlasov spomedzi nich získal Rudolf Bauer (28 837). Celkove v prvom kole získal najviac hlasov Zdenko Trebuľa kandidujúci za koalíciu HZD, SMER (32 675). Keďže to bolo iba 30,25%, na víťazstvo v prvom kole to nestačilo. Kandidáti stredo-pravých strán získali spolu 67 884 hlasov čo bolo 63,35% z odovzdaných hlasov. Čiže teoreticky, za predpokladu, že by postavili jedného kandidáta (ktorým sa logicky zdal byť úradujúci župan Rudolf Bauer) a za predpokladu, že ho podporia všetci voliči ostatných stredo-pravých strán, mohla mať pravica zvoleného župana už v prvom kole. Keďže Rudolf Bauer postúpil do druhého kola, matematika hovorila o tom, že by mal, podobne ako v prvých voľbách, v druhom kole svojho protikandidáta poraziť. Lenže nestalo sa tak. V druhom kole získal Rudolf Bauer iba 27 280 hlasov, čo bolo menej ako v prvom kole. Voľby vyhral Zdenko Trebuľa so ziskom 36 939. Voliči ostatných stredo-pravých strán evidentne neprišli v druhom kole podporiť „konkurenčného" pravicového kandidáta a otvorili tak dvere k víťazstvu ľavice.

V roku 2009 sa pravica „poučila" z prehry v predchádzajúcich voľbách a postavila jediného spoločného kandidáta. Ján Süli reprezentujúci širokú koalíciu (SDKÚ-DS, KDH, SaS, KDS, OKS, DS) získal v prvom kole 29 908 hlasov. Napriek tomu, že sa pravica zjednotila, prehrala voľby už v prvom kole, keďže úradujúci župan Zdenko Trebuľa kandidujúci za rovnako širokú koalíciu SMER, SMK-MKP, ĽS-HZDS, SF, HZD, S.O.S., MOST-HÍD, LIGA získal až 77 485 hlasov (60,25% z odovzdaných hlasov).

Z uvedeného vyplýva, že základným predpokladom úspechu pravice vo voľbách predsedu KSK nie je postavenie jedného spoločného kandidáta do volieb. Ak tento kandidát nie je dostatočne presvedčivý a dôveryhodný, nepomôže mu ani množstvo skratiek pravicových politických strán za menom na volebnom lístku. Obzvlášť ak aj niektoré z pravicových strán prechádzajú krízou dôvery pravicových voličov. Receptom na úspech je v prvom kole volieb súťaž viacerých pravicových kandidátov z ktorých si voliči vyberú toho, koho považujú za najschopnejšieho a najdôveryhodnejšieho. A v druhom kole ochota voličov, ktorí sa považujú za pravicových, ísť k voľbám a voliť najsilnejšieho pravicového kandidáta.

Voľby predsedu KSK v novembri tohto roku dávajú možnosť tento recept overiť v praxi. O post župana sa uchádza 10 kandidátov a opäť štyria reprezentujúci stredo-pravé strany. Rudolf Bauer (KDS), Ivan Kuhn (OKS), Rastislav Masnyk (SAS, s podporou SDKÚ-DS) a Dominika Palaščáková (NOVA). Jeden (jedna) z nich sa z najväčšou pravdepodobnosťou dostane do druhého kola. A ďalej to poznáte...

Autor je kandidátom na predsedu Košického samosprávneho kraja za pravicovú Občiansku konzervatívnu stranu (OKS).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Beaty Balogovej

Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova

Tóth ukázal, aký mizerný je "analytik".

DOMOV

Návrat do čias mečiarizmu. Reakcie redakcií na sledovanie novinárov

Reagujú Aktuality.sk i týždenník .týždeň.


Už ste čítali?