Euroval a demagógia v SME

Autor: Ivan Kuhn | 11.10.2011 o 18:18 | (upravené 12.10.2011 o 15:04) Karma článku: 20,84 | Prečítané:  13287x

Je mi vždy ľúto, keď sa Denník SME, v ktorom som dva a pol roka pracoval ako redaktor, uchýli k demagógii. Naposledy sa tak stalo v prípade článku s titulkom „Val v Európe nepodporili extrémistické strany". Autorka článku pritom sama seba usvedčuje z demagógie.

Podľa autorky „Liberálna SaS patrí v Európe medzi unikáty. V ostatných európskych štátoch totiž proti eurovalu vystupovali najmä nacionalistické a extrémne strany." Nuž, unikátom by bola, keby proti eurovalu vystupovali IBA (a nie najmä) nacionalistické a extrémne strany.

Takže pozrime sa na realitu. Ako jeden  z prvých príkladov redaktorka uvádza stranu PVV Geerta Wildersa, „extrémistu s protiislamskou rétorikou". Áno, Geert Wilders nie je naklonený islamu. Vadí mu, ak sa islamská komunita v Holandsku riadi viac islamským právom šaríja ako holandskými zákonmi. Vadí mu to, ako islam obmedzuje osobnú slobodu. Vadí mu na islame veľa ďalších vecí. Hovorí o tom otvorene a nie „politicky korektne", ako ostatní politici. A obzvlášť mu vadí, keď je obmedzovaná sloboda prejavu kriticky sa vyjadrovať na adresu islamu. Ale označiť pre toto Wildersa za extrémistu chce značnú dávku demagógie. Iba ak by sme za extrémistov označili všetkých, ktorí sa napríklad kriticky vyjadrujú na adresu katolíckej cirkvi. Wilders je možno populista, ale určite nie je extrémista.

Ale vráťme sa k hlasovaniu o eurovale. V malom Estónsku hlasovali proti eurovalu poslanci Centristickej strany (Eesti Keskerakond). To určite nie je nacionalistická a už vôbec nie extrémistická strana. Je totiž členom Európskej liberálno-demokratickej a reformistickej strany. Mimochodom, členom tohoto združenia európskych strán je aj Sloboda a solidarita. Takže to už máme dva európske „unikáty".

Vo Fínsku hlasovali proti eurovalu poslanci Centristickej strany (Suomen Keskusta). Táto strana je členom, čuduj sa svete, Európskej liberálno-demokratickej a reformistickej strany. Tak to už máme tri európske „unikáty".

V Slovinsku euroval nepodporila (poslanci sa zdržali hlasovania) Slovinská demokratická strana. Toto tiež nie je nacionalistická ani extrémistická strana, keďže je členom Európskej ľudovej strany (zo Slovenska je členom tohto združenia SDKÚ-DS, KDH a SMK).

V Belgicku hlasovala proti eurovalu libertariánska LDD (Libertair, Direct, Democratisch). Tu by som mal pochopenie pre to, že pre niektorých ľudí sú libertariáni extrémisti :-). Ale faktom je, že LDD je členom Aliancie európskych konzervatívcov a reformistov. Členmi tohto združenia európskych strán sú napríklad britská Konzervatívna strana, česká ODS a slovenská Občianska konzervatívna strana (OKS).

Autorka článku zrejme vychádzala z „vládnej analýzy, ktorú spomenul na finančnom výbore pred poslancami" minister financií Ivan Mikloš. Autorke článku odporúčam, aby si buď naštudovala niečo o politických stranách v Európe, alebo aby si nabudúce dala väčší pozor pri vymýšľaní titulku. A predovšetkým aby si nabudúce pri prepisovaní vládnej „analýzy" overovala fakty, aby to nedopadlo tak ako v prípade analýzy od skupiny Slobodná Európa.

Doplnené 12.10.2011 o 15:00

Redakcia SME po zverejnení môjho blogu včera o ôsmej večer upravila spomínaný článok. Do titulku doplnila slovo "najmä" a do prvého odstavca pridala druhú vetu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rebríček slobody tlače je zmanipulovaný, tvrdia politici Smeru

Novinári sa na Slovensku stávajú škodnou, tvrdí mediálny analytik.


Už ste čítali?