Niečo o transparentnosti využívania eurofondov....

Autor: Ivan Kuhn | 25.11.2008 o 8:08 | Karma článku: 12,16 | Prečítané:  3888x

Slovensko má opäť jednu kauzičku. Takú drobnú, za pár miliónov. Pár miliónov euro. Asi to bude tým, že prijatie eura sa blíži.

SDKÚ-DS a KDH chcú odvolať ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS) za to, že zákazku na časť aktivít z programu financovaného Európskou úniou získalo štvorčlenné konzorcium, ktorého členmi sú dve firmy údajne blízke SNS.

Na túto tému sa v najbližších dňoch ešte asi podozvedáme všeličo zaujímavé, mňa však na tejto správe najviac zaujala jedna veta takmer na konci správy.

„Ministerstvo reagovalo, že platby pre konzorcium podliehajú kontrole ministerstiev, ako aj EÚ.“

Som zhodou okolností náhradníkom člena (členky) Monitorovacieho výboru pre Operačný program Technická pomoc (ktorého sa táto kauza týka) a z tohoto titulu som sa ako jediný zástupca mimovládnych organizácií zúčastnil dvoch zasadnutí MV pre OP TP. Na druhom zasadnutí MV (13.6.2008) na ktorom sa schvaľovala „Výročná správa o vykonávaní Operačného programu Technická pomoc za rok 2007“ som dvakrát požiadal, aby výročná správa bola doplnená o informácie týkajúce sa verejného obstarávania tovarov a služieb v rámci OP TP.

Konkrétne som vychádzal z textu výročnej správy v ktorej sa v bode 7. INFORMOVANOSŤ A PUBLICITA píše:

Do aktivít informovanosti a publicity, ktoré si vyžadujú profesionálny prístup a skúsenosti, je zapojená aj externá agentúra, vybraná v procese verejného obstarávania.“

Navyše v bode OSTATNÉ spomínanej výročnej správy bolo uvedené:

V októbri 2007 dal CKO vyrobiť aj propagačné predmety CKO (zakladače, bloky, karisbloky, diáre, perá, ceruzky, USB, tričká, hrnčeky, kľúčenky, kalendáre). Uvedené predmety boli distribuované účastníkom vyššie uvedených konferencií.“

Požiadal som, aby členom MV boli poskytnuté informácia o tom, aká forma verejného obstarávania bola použitá (verejná súťaž alebo rokovacie konanie bez zverejnenia), koľko firiem sa zúčastnilo obstarávania, aké boli cenové ponuky a ktoré firmy získali zákazky prostredníctvom verejného obstarávania.

Predsedajúci monitorovacieho výboru, Ing. Michal Sántai, MBA, Generálny riaditeľ Sekcie stratégie rozvoja regiónov Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR túto moju požiadavku dvakrát odmietol, čo je zachytené aj v „Zápise z II. zasadnutia Monitorovacieho výboru pre OP TP“, ktorý bol schválený a podpísaný – kým iným – Ing. Marianom Janušekom, predsedom MV pre OP TP.

Takže toľko o kontrole využívania fondov EÚ na MVRR SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič sa zasa nevie zmestiť do kože

Štát sa stále riadi ústavou, nie duševnými poryvmi premiéra.


Už ste čítali?