Keď Generálny tajomník OSN plače nad nesprávnym hrobom

Autor: Ivan Kuhn | 29.5.2008 o 8:08 | Karma článku: 9,63 | Prečítané:  1788x

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun zalamentoval nad rastom cien potravín a jeho tvrdým dopadom na chudobné obyvateľstvo Afriky.

    Pri tejto príležitosti sa posťažoval, že bohatšie krajiny sveta prisľúbili darovať 475 miliónov dolárov na potravinovú pomoc, ale zatiaľ dali iba 18 miliónov. Pritom pospomínal ako v Libérii ľudia prestali nakupovať dovážanú ryžu po vreciach a kupujú ju po hrnčekoch, ako na Pobreží Slonoviny majú oba­vy z toho, že táto kríza by mohla zničiť snahu o vybudovanie skutočnej demokracie, ako mu v Burkina Faso prezident krajiny povedal, ako zúfalo jeho krajina potrebuje pomoc, a ako v Keni, v oblasti, ktorá živí celú východnú Afriku, farmári vysadili len tretinu plochy minulého roka, lebo nemajú peniaze na umelé hnojivá.

    Generálny tajomník OSN vo svojom výpočte akosi pozabudol spomenúť Zimbabwe, bývalú obilnicu Afriky. Pan Ki-mun dnes hovorí o potrebe pomoci pre chudobných farmárov v najviac postihnutých krajinách. Kto ale pomohol na prelome tisícročia štyrom tisícom bielych farmárov, ktorí boli donútení opustiť svoje farmy (mnohí ich opustili „nohami napred“) po tom, čo sa Robert Mugabe rozhodol, že pôdu rozdá svojim verným? Výsledkom je to, že krajina, ktorá bola v minulosti jedným z najväčších exportérov obilnín v Afrike, dnes nemá dosť potravín ani na nasýtenie svojho obyvateľstva. Tony Hawkins z University of Zimbabwe odhaduje (pretože oficiálne miesta skutočné údaje zatajujú ako je „dobrým“ zvykom vo všetkých diktatúrach), že poľnohospodárska produkcia medzi rokmi 2000 a 2007 poklesla o 51%. To je výsledok „pozemkovej reformy“ v podaní diktátora Roberta Mugabeho.

    V Zimbabwe na rozdiel od Pobrežia Slonoviny nemusia mať obavy z toho, že potravinová kríza by mohla zničiť snahu o vybudovanie skutočnej demokracie. Túto úlohu už 28 rokov plní Robert Mugabe, ktorý za ten čas zmanipuloval nejedny voľby o čom Pan Ki-mun nepochybne vie.

    Celosvetový rast cien potravín určite nezapríčinil diktátor Robert Mugabe zruinovaním poľnohospodárskeho sektoru (a vôbec celej ekonomiky) Zimbabwe, prispel však k nemu svojim malým dielom. Podobných, menej okatých príkladov by sa v Afrike (ale aj inde na svete) našlo viac. Otázka je, prečo by bohatšie krajiny, ktorým ich bohatstvo vo väčšine prípadov (s výnimkou pár štátikov sediacich na polovici celosvetových zásob ropy a zemného plynu) nepadlo do náručia samé od seba ako tri oriešky pre Popolušku, malo neustále pchať peniaze do krajín v ktorých vládnu neschopní diktátori schopní tak akurát napĺňať svoje vrecká.

    Mnohí lídri rozvojových krajín, ale aj niektorí politici v rozvinutých krajinách sa snažia doslova vydierať občanov a zvolených predstaviteľov vyspelých demokratických krajín pripomínaním ich koloniálnej minulosti, vytváraním pocitu viny a vynucujú si takto ďalšie a ďalšie milióny a miliardy dolárov „rozvojovej pomoci“ pre chudobné krajiny. Lenže tieto chudobné krajiny sa koloniálneho jarma zbavili pred 40-50timi rokmi a odvtedy v nich vládnu „ich vlastní“ lídri. Kam to mnohé z nich za tie roky dotiahli môžeme dnes denno-denne vidieť doslova v priamom prenose....

    Nastal už zrejme čas, aby demokratické krajiny vyznávajúce princípy právneho štátu a občianskych slobôd zmenili filozofiu boja proti chudobe v rozvojových krajinách. Aj keď mnohé z nich (napríklad niektoré členské krajiny EÚ) majú samé problém pochopiť, kadiaľ cesta k riešeniu súčasnej potravinovej krízy nevedie....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?