Československo 1968 – Tibet 1950

Autor: Ivan Kuhn | 18.3.2008 o 8:08 | Karma článku: 5,14 | Prečítané:  1738x

V auguste 1968 vtrhli do bývalého Československa vojská Sovietskeho zväzu. Nasledujúcich dvadsať rokov sme potom počúvali, že šlo o „internacionálnu pomoc proti kontrarevolúcii“, aj keď každý vedel, že šlo o obyčajnú okupáciu.

    V roku 1950 vtrhla do Tibetu armáda Čínskej ľudovej republiky. Neviem, čo dodnes učia tibetské deti v školách o týchto udalostiach, ale pravdepodobne to bude niečo na spôsob „internacionálnej pomoci“.

    V uplynulé dni v Tibete obyvatelia demonštrovali proti okupácii svojej krajiny. Čína sa s nimi vyrovnala po boľševicky. Poslala proti nim armádu. Presný počet mŕtvych, ktorý si vyžiadal tento zásah, sa zrejme nikdy nedozvieme – komunisti si dávajú dosť záležať na ututlávaní informácií. S tým máme aj v našej krajine svoje skúsenosti.

    Koniec-koncov, nie je podstatné, či obetí boli stovky, ako informoval tibetský exilový parlament alebo „iba“ desiatky, ako informovali zdroje z okolia dalajlámu. Podstatné je, že Tibet je okupovaný cudzou krajinou, v ktorej navyše panuje komunistická diktatúra a tento režim je nastolený aj v Tibete. A podstatné je tiež to, že komunistický režim rieši právo občanov na zhromažďovanie a slobodu prejavu guľkami. V Tibete alebo v Pekingu na námestí Tien-an-men.

    Žijeme v krajine, ktorá má svoje, ešte nie úplne zabudnuté, skúsenosti s okupáciou a potláčaním ľudských i občianskych práv. Pamätám si, ako ma za socíku pri počúvaní Slobodnej Európy potešila informácia, že niekde v demokratickom svete pred ambasádou Československej socialistickej republiky protestovali nejakí občania (nielen československí emigranti). Bolo povzbudivé počuť, že niekde v demokratickej cudzine sú obyčajní ľudia, ktorým nie je jedno, že iní ľudia v nejakom Československu žijú v komunistickej diktatúre, ktorá potláča ich základné práva a slobody.

    Dnes, t.j. 18. marca 2008 o 17:00 organizuje skupina politických strán a mimovládnych organizácií pokojný „Protest proti násilnostiam v Tibete a za dodržiavanie ľudských práv v Číne“ pred veľvyslanectvom Čínskej ľudovej republiky v Bratislave. Nemáme ambíciu usporiadať masovú mnohotisícovú demonštráciu. Ale dúfame, že sa nájdu ľudia, ktorým nie je ukradnuté, čo sa deje v Tibete a prídu pokojne vyjadriť svoj názor.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.


Už ste čítali?