reklama

Nerodia. A čo s tými, čo áno?

Jedna správa a aké haló okolo toho – tu, tu, tu i tu. A ešte aj tu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

 Pravdu povediac neviem prečo niektoré ženy majúa niektoré nemajú deti. Tých dôvodov môžu byť desiatky, prípadnev kombináciách dôvodov aj tisíce. Sú dôvody, ktoré štát ovplyvniť môžea sú dôvody, ktoré neovplyvní nikto. V každom prípade si myslím, žeby sme sa mali viac venovať tým, ktorí tie deti majú.

 Som v tomto prípade zaujatý a túto svoju zaujatosťhneď na začiatku čitateľom dávam na vedomie. Mám(e) (s manželkou) štyrideti. A ani ja ani manželka nie sme „Husákove deti“.

1. Nezmyselnéopatrenia

 Štát sa snaží podporovať rodiny rôznymi opatreniami. Väčšinaz nich je nezmyselných. Napríklad zvýšený príspevok pri narodení prvéhodieťaťa. Teta ministerka Tomanová to zdôvodňovala tým, že prvé dieťa znamenápotrebu zaobstarania kočíka, postieľky a autosedačky. Akoby druhé, tretieči štvrté dieťa nepotrebovalo vlastnú postieľku a vlastnú autosedačku.A čo ak sa druhé dieťa narodí rok a pol – dva roky po prvoma v kočíku pri dlhších presunoch treba mať obe deti? Každý priemerneinteligentný jednotlivec pochopí, že 20 tisícový príspevok pri narodení prvéhodieťaťa je bohapustý populizmus, ktorý vládu nestojí veľa peňazí, ale dá sadobre marketingovo predať. Situáciu rodín s deťmi však nerieši. Nielentých, ktorým sa prvé dieťa narodilo pred pár rokmi či dokonca iba pred pármesiacmi. Dokonca ani tých, ktorým sa prvé dieťa narodí budúci rok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ospevovanou formou podpory rodín s deťmi sú prídavky nadeti. Ja si to nemyslím. Čo je úžasné na tom, že zaplatím štátu danea štát mi potom z týchto mojich daní vyplatí nejaký prídavok?Obzvlášť ak si z mojich daní musím zaplatiť aj úradníkov, ktorí tovyplácanie majú na starosti. Niektorí ekonómovia odhadujú tieto administratívnenáklady na 20% hodnoty vyplácanej dávky.

2. Rozumné opatrenia

 Myslím si, že o deti by sa mali vedieť postarať predovšetkýmich rodičia a štát by im mal pomáhať najmä tým, že ich bude čo najmenejzdierať a čo najmenej im komplikovať život. Napríklad čo najnižšímzdaňovaním. Napríklad vo forme odpočítateľnej položky z dane. To užu nás funguje a podľa mňa by bolo najrozumnejšie zrušiť prídavky nadeti (aj s úradníkmi čo ich majú na starosti) a úplne ich nahradiťvýrazne vyššou odpočítateľnou položkou na každé dieťa. Vyriešil by sa tým tiež probléms občanmi, pre ktorých robenie detí je formou vlastnej obživy. Ktorúplatíme my ostatní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Iné

 Mať viac ako dve deti prináša pozitívne i negatívnereakcie ľudí v okolí. Od milých povzdychov (väčšinou starších ujov a tiet, ktorísami pochádzajú z generácie kde 4-8 detí v rodine nebolo ničímzvláštnym) „aká krásna veľká rodinka“, až po ironické poznámky typu či smeniekedy počuli o antikoncepcii a či chceme konkurovať istému etniku. Maťtri a viac detí nie je pre slabšie povahy. Najslabšie povahy by deti nemalimať vôbec. Bude to lepšie pre nich, pre spoločnosť (štát)a predovšetkým pre deti samotné.

Ivan Kuhn

Ivan Kuhn

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaný politológ, bývalý zahranično-politický redaktor Denníka SME, v súčasnosti SZČO, konzultant v oblasti eurofondov, analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika, poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS), otec štyroch detí. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaEurofondyEurobarometerSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu