Československo 1968 – Tibet 1950

Autor: Ivan Kuhn | 18.3.2008 o 8:08 | Karma článku: 5,14 | Prečítané:  1726x

V auguste 1968 vtrhli do bývalého Československa vojská Sovietskeho zväzu. Nasledujúcich dvadsať rokov sme potom počúvali, že šlo o „internacionálnu pomoc proti kontrarevolúcii“, aj keď každý vedel, že šlo o obyčajnú okupáciu.

    V roku 1950 vtrhla do Tibetu armáda Čínskej ľudovej republiky. Neviem, čo dodnes učia tibetské deti v školách o týchto udalostiach, ale pravdepodobne to bude niečo na spôsob „internacionálnej pomoci“.

    V uplynulé dni v Tibete obyvatelia demonštrovali proti okupácii svojej krajiny. Čína sa s nimi vyrovnala po boľševicky. Poslala proti nim armádu. Presný počet mŕtvych, ktorý si vyžiadal tento zásah, sa zrejme nikdy nedozvieme – komunisti si dávajú dosť záležať na ututlávaní informácií. S tým máme aj v našej krajine svoje skúsenosti.

    Koniec-koncov, nie je podstatné, či obetí boli stovky, ako informoval tibetský exilový parlament alebo „iba“ desiatky, ako informovali zdroje z okolia dalajlámu. Podstatné je, že Tibet je okupovaný cudzou krajinou, v ktorej navyše panuje komunistická diktatúra a tento režim je nastolený aj v Tibete. A podstatné je tiež to, že komunistický režim rieši právo občanov na zhromažďovanie a slobodu prejavu guľkami. V Tibete alebo v Pekingu na námestí Tien-an-men.

    Žijeme v krajine, ktorá má svoje, ešte nie úplne zabudnuté, skúsenosti s okupáciou a potláčaním ľudských i občianskych práv. Pamätám si, ako ma za socíku pri počúvaní Slobodnej Európy potešila informácia, že niekde v demokratickom svete pred ambasádou Československej socialistickej republiky protestovali nejakí občania (nielen československí emigranti). Bolo povzbudivé počuť, že niekde v demokratickej cudzine sú obyčajní ľudia, ktorým nie je jedno, že iní ľudia v nejakom Československu žijú v komunistickej diktatúre, ktorá potláča ich základné práva a slobody.

    Dnes, t.j. 18. marca 2008 o 17:00 organizuje skupina politických strán a mimovládnych organizácií pokojný „Protest proti násilnostiam v Tibete a za dodržiavanie ľudských práv v Číne“ pred veľvyslanectvom Čínskej ľudovej republiky v Bratislave. Nemáme ambíciu usporiadať masovú mnohotisícovú demonštráciu. Ale dúfame, že sa nájdu ľudia, ktorým nie je ukradnuté, čo sa deje v Tibete a prídu pokojne vyjadriť svoj názor.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?